info@jazztravel.lt
8 601 84477
Menu
jazztravel

16.07.04

jazztravel,

Marko Rotko meno centras Daugpilyje

Prieš keletą metų Latvijoje, mažai kam žinomam, viename iš tamsiausių Europos kampelių, – Daugpilyje buvo įkurtas žymaus moderniojo meno dailininko Marko Rotko muziejus. Muziejus atidarytas praėjus šimtui metų po to, kai  dailininkas emigravo iš šalies. Markas Rotko vienas žymiausių JAV menininkų, vienas iš pačių garsiausių Vakarų civilizacijos dailininkų. Menininkas laikomas  abstrakčiojo ekspresionizmo pradininku.

Nors Marko Rotko dažnai pristatomas kaip amerikiečių menininkas, iš tiesų jis buvo žydas, kilęs iš Daugpilio, dar vaikas emigravęs į JAV. M.Rothko gimė 1903-aisiais Daugpilyje kaip Markus Rotkovičius. Tuo metu Daugpilis vadinosi Dvinsku ir buvo Rusijos imperijos dalis. Deja po dešimtmečio jo šeima turėjo palikti Latvijos žemes, baimindamasi didėjančių antižydiškų išpuolių. M. Rotko šeima apsigyveno JAV, kur menininkas ir sulaukė didžiulio pripažinimo. Tapytojas mirė 1970 m., JAV.

Marko Rotko paveikslai eksponuojami garsiausiuose modernaus meno muziejuose, tokiuose kaip Londono Tate, Niujorko, Šveicarijos ir daugelyje kitų meno mekų. M. Rotko reprodukcijas galima rasti daugelyje knygynų, tame tarpe ir Lietuvos. Turėti bent vieną šio menininko paveikslų  – kiekvieno šiuolaikinio meno muziejaus garbės reikalas. Tačiau ne visi įstengia įpirki, šiuos meno kūrinius. Kainos prasideda nuo kelių dešimčių milijonų dolerių.

Iš pirmo žvilgsnio M. Rotko paveikslai atrodo tik kaip chaotiškos spalvos dėmės, linijos, neturinčio prasmės. Tačiau reikia žinoti ką galima juose pamatyti ir kaip į juos žiūrėti. Tai pati žymiausia visų laikų abstrakcija, į kurią sudėtos pagrindinės modernios civilizacijos idėjos. Jei suprasite Rotko, daug prasmingesni atrodys visi kiti modernaus meno pavyzdžiai, kuriuos galite pamatyti kiekviename modernaus meno muziejuje Europoje ar JAV. Prieš keletą metų vienas iš M. Rotko  darbų buvo nupirktas už  ~ 87 mln. dolerių.

  • Dalintis įrašu:
Pasiteiraukite dėl kelionės

Jūsų asmens duomenys bus naudojami siekiant sureaguoti į Jūsų kreipimąsi. Plačiau čia

Comments